PORTUGUESE-SPANISH PROJECTS

Below is the list of projects selected in the catalog within the call for Portuguese-Spanish Projects of 3D Wire 2019.

The highlighted projects are those that will be presented during the event.

SHORT FILMS

  1. Acorde Roto, by Javier Asensio (CALAVERES ANIMACIÓ)
  2. The Flutter of the Butterfly, by Paula Iglesias & Ana Serna (AL BORDE FILMS)
  3. The longest night dawns, by Carlos Fernández de Vigo (R. PLATYPUS & MS. WOMAT, DYNAMITE FILMS, ARQUETIPO COMUNICACION)
  4. O Boneco, by Daniel Rodríguez Palacios (KRAKEN ACADEMIA)
  5. Cenicienta Swing, by Myriam Ballesteros (MB PRODUCCIONES)
  6. Cocorico, by Shira Ukrainitz & Omar Razzak (TOURMALET FILMS, MARMITAFILMS)
  7. When You Paint, by Juanjo Surace (STUDIO KIMCHI)
  8. De Imperio, by Alessandro Novelli (BAP ANIMATION)
  9. Eduardo, Walter & Leonidov, by Miguel Pires by Matos (PRAÇA FILMES)
  10. The End of Pokemon, by Luis Pelayo & Enol Junquera (ANGRY METAL STUDIOS, OCTOPIE NETWORK)
  11. Felices Fiestas, by María Manero Muro
  12. The Pissed Hero, by Arturo León Llerena (TRÍA MEDIA FILMS)
  13. Homeless Home, by Alberto Vázquez (UNIKO, AUTOUR DE MINUIT)
  14. The Garbage Man, by Laura Gonçalves (BANDO À PARTE)
  15. I Like My Deer Bleeding, by Isabel de la Torre (ESTUDIO ISABEL DE LA TORRE)
  16. Leopoldo el del Bar, by Diego Porral
  17. The Monkey, by Xosé Zapata, Lorenzo Degl´innocenti (SARDINHA EM LATA, LIGHTBOX ANIMATION STUDIO)
  18. Nacer, by Roberto Valle Casas (AUNTIE FILMS)
  19. Bob, the cloudboy, by Jerónimo Rocha (TAKE IT EASY)
  20. Obsolescence, by Jesús Martínez Tormo (SOMNIS ANIMACIO)
  21. Los Patos,  by Ángela Arregui Chavarría (MÁSTER ANIMACIÓN UPV
  22. The Peculiar Crime of Oddball Mr Jay, by Bruno Caetano (COLA – COLECTIVO AUDIOVISUAL)
  23. No Return Address, by Valle Comba (VERBENA FILMS)
  24. Star Bright, by Leno Miao & Mercedes Marro (TOMAVISION STUDIO, LEFT POCKET STUDIO)
  25. Poise, by Luís Soares (FILMES DO GAJO)
  26. Toc, by Aitor Herrero (BARREIRA)
  27. The Last Mouflon, by Shira Ukrainitz & Omar Razzak (TOURMALET FILMS)
  28. Umbrellas, by Jose Prats & Álvaro Robles (BIGARO FILMS, MOUKDA PRODUCTION)
  29. Domestic Violence, by Sonia Estévez (TIK TAL FILM STUDIO)
  30. Wayback, by Carlos Salgado (USER T38)

FEATURE FILMS

  1. Life on Mars?, by Dani Gallardo
  2. Talent Scout, by José Herrera & Manuel Sirgo (12 PINGUINOS DIBUJOS ANIMADOS, CAZATALENTOS PRODUCCIONES)
  3. My Grandfather’s Demons, by Nuno Beato (SARDINHA EM LATA, BASQUE FILMS, MARMITAFILMS)
  4. Ewan Scott, Magic Treasure Island, by Silvia Tapia & Gastón Mass (ALKIMIA ANIMATION STUDIO)
  5. Turu, the Wacky Hen, by Víctor Monigote & Eduardo Gondell (TANDEM FILMS)
  6. Gus, the Guide Dog, by Bruno Simoes (WKND)
  7. Islas de fuego, by Josemi de Alonso (SCRIPTFIGHTER)
  8. Leonor and Ebrahim, by Humberto Santana (ANIMANOSTRA)
  9. Mr Lonely, by Maxi Díaz (3 DOUBLES PRODUCCIONES)
  10. Moonbeam, by Celia González Blázquez
  11. Princess of Elymia, by Silvio Toledo & José María Molina (DIGITAL MIND, STAIRS PRODUÇÕES AUDIOVISUAIS)
  12. I Want to Be a Happy Fool, by José Corral (CAPITÁN ARAÑA, AQUÍ Y ALLÍ FILMS, ANIMOON)
  13. Save the Tree, by Iker Álvarez & Haizea Pastor (BALEUKO, TORTUGA STUDIOS, POLARESTUDIOS)
  14. Sierra Dragon, by Pepe Sánchez (LA FIESTA)
  15. Steve & Jacob , by Esteban Martín & Nacho La Casa (CAPITÁN ARAÑA)
  16. Tao, by Esther Casas Roura (CLAYMANIAK, APEMANSTUDIO)
  17. Valentina, by Chelo Loureiro (ÁBANO PRODUCCIONS)
  18. The Impossible Journey, by Abraham López Guerrero (EL VIAJE IMPOSIBLE P.C.S.L.)

TV SERIES

  1. Adventures in Bodytown, by Rogelio Folgueras (ANIMA KITCHENT
  2. BFFS! Best Friends Forever Stranded!, by Jose Balbuena
  3. Bullit, the Bull, by Roberto Giron (EL EXILIO, MELIUS CREACIONES) 
  4. The Call Of Mystery, by Víctor López Aguado (UNNAMABLE STUDIO)
  5. Captain Zheimer – The Animated Series, by Silvia Carpizo (FXPROTV)
  6. Dazzen Madah, by Luis Pelayo & Enol Junquera (ANGRY METAL STUDIOS
  7. The Diary of Bita and Cora, by Vicente Mallols (TV ON PRODUCCIONES
  8. Dissolutions, by Sebastián Mondéjar 
  9. Physics, Fun & Beyond, by Eliane Gordeeff & Cláudio Roberto
  10. Hero Dad, by Maxi Valero & Nathalie Martinez (WISE BLUE STUDIOS)
  11. The Inner Life, by Pablo Muñoz (PANGUR ANIMATION)
  12. Home Sweet Home, by Eliane Gordeeff & Cláudio Roberto
  13. Llorch, by Gastón Mass (ALKIMIA ANIMATION STUDIO
  14. The Mystery of Cucut City, by Héctor Arnau Fernández 
  15. A World for Ziggy, by Gabriel Bonilla & Carlos Bleycher (THE GUY WHO WRITES CONTENT STUDIO, APUS ESTUDIO, WILDBUNCH STUDIO)
  16. Space Nena: Second Season, by Ángel Martínez (ANGELGRAFICO)
  17. A Piece of Peace, by Beltrán Pérez (MECHA COOPERATIVA)
  18. Polinopolis, by María Antolini (MAGO PRODUCTION, GODO FILMS, APAPACHO FILMS)
  19. Pop Up , by Jesús Martínez Tormo (SOMNIS ANIMACIO)
  20. Cores of Arwa, by Daniel Zapata (WE ARE ANIMATION) 
  21. Roni, by Juanjo Sáez (LA PRODUCTORA DE JUANJO SAEZ
  22. Sex Symbols, by Alejandro Cervantes (ADMIRABLE FILMS, TV ON PRODUCCIONES)
  23. Stronger, by Marta Masana
  24. T-Rey, by Aurelie Lily Bernard & José Ignacio Molano (BARBARA ANIMATION STUDIO)
  25. Villa Pelusa, by Rebeca Domínguez Rey (UNIVERSIDADE DA CORUÑA)
  26. Wooden Mirror, by Sergi Sanchez & Carlo Zoratti (ALPIS, TRICEFALO)
  27. YouFood – Yummy Adventures, by Ángel Martínez (ANGELGRAFICO)

VIDEO GAMES

  1. 1971 Project Helios, by RECOTECHNOLOGY
  2. Back to Life, by DIGIPEN EUROPE-BILBAO
  3. Eon of Life, by Miguel Andújar Navarro
  4. Desolatium, by SUPERLUMEN
  5. Gris, by NOMADA STUDIO
  6. Groundhog Day: Like Father, Like Son, by TEQUILA WORKS
  7. Hostil, by ETERU STUDIO
  8. I-Bot, by ASIMOV & ARCADIOLAB
  9. Intruders: Hide and Seek, by TESSERA STUDIOS
  10. Kogarashi, by DIGIPEN EUROPE-BILBAO
  11. Lethe, by CUATRO MONOS GAMES
  12. Moodieval Times, by DIGIPEN EUROPE-BILBAO
  13. A Place for the Unwilling, by ALPIXEL GAMES
  14. Relight, by DREAMSTUDIO
  15. Reventure, by PIXELATTO
  16. Runner Heroes: The Curse of Night&Day, by IKIGAI PLAY
  17. Salacot Jack – Deluxe Edition , by MATNOGAMES
  18. El Silla, by MARKANIME STUDIOS
  19. Submersed, by MAIN LOOP
  20. Super Dodgeball Beats, by FINALBOSS GAMES
  21. Super Grandpa Racing, by OMNIUM LAB STUDIOS & LYNZEX GAMES
  22. TEMTEM, by CREMA
  23. Twist and Shots, by CERAMIC GAMES
  24. Very Little Nightmares, by ALIKE STUDIO
  25. Void Mine, by ETERU STUDIO 
  26. Wizards Tourney, by A BONFIRE OF SOULS
  27. Yuppie Psycho, by BAROQUE DECAY

OFFICE

Calle Batalla del Salado nº3, esc B, 6ºB. Madrid.
tel:  +34 910 026 801
email: 3dwire@3dwire.es

HEADQUARTERS

Palacio Quintanar
Calle San Agustín s/n esquina Plaza Conde Cheste. Segovia.

Museo Zuloaga
Iglesia de San Juan de los Caballeros
Plaza Colmenares 2. Segovia

La Cárcel Segovia Centro de Creación
Sala Julio Michel
Avenida Juan Carlos I s/n. Segovia

facebook

TWITTER

RT @film_madrid 📢 5 proyectos de #animación madrileños seleccionados en #CartoonMovie 2020 (3-5 marzo, Burdeos)

🔹️Girl and wolf @hampastudio
🔹️Sierra Dragon #LaFiestaPC
🔹️Tad the Lost Explorer & the Curse of the Mummy @lbox_es
🔹️Talent Scout #12Pingüinos
🔹️They Shot the Piano Player pic.twitter.com/f47GbcgA0E

Yesterday from 3DWIRE's Twitter via Twitter for iPhone · reply · retweet · favorite

Today is the 1st anniversary of GRIS 🎉 It's been such a crazy year and we couldn't be happier to celebrate it with a #GameAwards last night! pic.twitter.com/RYer6T2bNL

About 2 days ago from Nomada Studio - G R I S's Twitter via Twitter Web App · reply · retweet · favorite

X